neděle 18. června 2017

Škůdci aneb přírodní vandalové

Ačkoli Váš zelený balkónek Vám přináší spoustu radosti a zábavy je jeho údržba také starost. I když už jste si jistě osvojili základy pravidelného, správného zalévání a hnojení, svůj venkovní obývák pravidelně udržujete a sklízíte plody své práce v podobě bylinek a rozkvetlých květů, můžou se v této pohádce objevit i nezvaní hosté. 


Zahradničíme ve vyšších patrech, což nám dává výhodu oproti zahrádkám, jelikož některé z častých zahradních škůdců odradí právě výška. Však upřímně, kterému slimákovi by se chtělo plazit se až na střešní terasu, ačkoli by ho tam čekala perfektní bašta. Jedna parta tedy odpadá. Stále, ale nabízíme přírodním vandalům poměrně dostupnou dávku lákavé potravy a my jakožto správní strážníci musíme vědět jak na ně. 

Základní zbraní při boji se škůdci a chorobami je prevence, v podobě zdravých sazenic, které mnohdy již bývají vyšlechtěny, aby byly odolné proti obvyklým škůdcům, správná zálivka, mnoho z nechtěných návštěvníků se dokáže zabydlet pouze ve vlhkém prostředí, je proto dobré nechat půdu mezi zálivkami proschnout a v poslední řadě hnojení, které zvyšuje odolnost rostlinek. Přispět může i větší množství bylinek, jejíž vůně mnoho škůdců odrazuje. Ale jak jsme již zmínili v úvodu, ani po zachování těchto zásad nemusíme mít vyhráno.


Důležité je Vaše království pravidelně kontrolovat. Udělejte si čas a pozorně si prohlédněte rostlinku po rostlince. Pomůže Vám to odhalit škůdce, dříve než se jeho nekalá činnost stihne projevit na vzhledu a zdraví rostliny, také je mnohem snazší následně škůdce zlikvidovat a odstranit následky. Pokud při prohlídce na škůdce přeci jen narazíte, zachovejte chladnou hlavu, neklesejte na mysli a pokuste se ho identifikovat. Pokud víte, co škodí, je již snadné dohledat, jakou zvolit taktiku boje. Doporučujeme také pacienta přemístit do karantény, aby jste ochránili zdravou zeleň.

My máme zkušenost s housenkami běláska obecného, které nám během několika dnů zvládly zlikvidovat poměrně velkou část úrody bazalky. Na balkónek se dostanou poměrně snadno, jelikož maminku přitahují květy bazalky a nektar, který nabízí, listy bazalky jsou pak perfektní místo na nakladení vajíček, které tak po vylíhnutí mají ideální přísun potravy. Výhodou u těchto škůdců je, že se časem zakuklí a odletí a vy máte pokoj, nebo je jednoduše vysbíráte, což je sice kapánek obtížné, protože jejich zelené zbarvení je výborné maskování, ale dále už se nemnoží takže časem vyhrajete.


Zákeřné mohou být svilušky, které jsou viditelné pouze pod lupou. Odhalit je můžete podle nadměrné ztráty listů, které nejsou suché, vytvářejí také jemné pavučinky, které je již zaručeně prozradí. Svilušky na rozdíl od většiny ostatních škůdců preferují suché klima, bojovat s nimi tak můžeme pravidelným postřikováním.

Kapitolou samou o sobě jsou mšice, kteřé jsou bohužel již tradičními návštěvníky snad všech zahrad a balkónů. Preventivně se jim můžeme bránit umístěním hmyzího hotelu, kde nabídneme útočiště užitečnému hmyzu, jako jsou slunéčka nebo zlatoočky, které mšicí invazi přivítají s otevřenou náručí. Při jejich odhalení je lze také spláchnout proudem vody nebo manuálně setřít prsty. K chemickým postřikům bychom přikročili až v posledním případě, minimálně pokud Vám mšice obsadili některou z bylinek či zeleninu.


S těmito drobnými vandaly lze bojovat, nezoufejte, je to přeci jen venkovní prostor, kde matka příroda mívá nad námi zahradníky občas navrch, ale i tak radost z toho, že Vás balkón není skladiště za ten boj stojí.

Žádné komentáře:

Okomentovat