Je to tady, konečně léto. Nedávno jsme radili užívat si dovolenkování na Vašem balkóně, ale jak už to tak bývá, většina z nás plánuje si užít nějakou tu dovolenou i mimo naše zahrady, terasy a balkóny. My opustíme naše zahradní království během léta také a stejně jako loni je třeba vyřešit, co s naší rostlinnou chloubou.
Balkónové zahradničení je pro nás odpočinkem, koníčkem, ze kterého máme radost, takže bychom se neradi vrátili z dovolené a zjistili, že veškerá naše dosavadní práce byla vniveč, jelikož naše balkónová zahrada nepřežila naši nepřítomnost - je to prostě tak, rostliny, obzvlášť ty v nádobách nás potřebují víceméně denně.
Mezi námi pečovateli, jsou šikovní jedinci, ale i ti méně šikovní, což by jsme měli zvážit při výběru dočasného zahradníka, zkušenější soused anebo důvěryhodný kamarád, který nepohřbí Vaše několikaměsíční snažení během týdenní dovolené, se vždycky hodí. Každopádně dočasný pečovatel je nezbytnou nutností pokud se chystáte zejména na delší dovolenou, než je pouze prodloužený víkend, ale dali jsme dohromady pár užitečných tipů, které Vám i dočasným zahradníkům můžou ulehčit život.
Manuál
Není to žádná ostuda, ba naopak, Váš záskok určitě ocení pár jednoduchých kroků a pokynů, co a jak. Řekněme si na rovinu, kdo si má ve spěchu zapamatovat, to zalij ob den, tohle stačí jen párkrát, tohle nezalívej atd., obzvlášť pokud Vaše květiny vidá maximálně jednou za půl roku.
Systematické umístění
Můžete k sobě umístit rostliny s podobnými nároky, vlevo ty, co potřebují střední zálivku, vpravo ty, co se o sebe nějaký ten den postarají sami a uprostřed ty, co se bez denního zájmu neobejdou.
Zálivka
Nejsnazší pro každého zahradníka i dočasného pečovatele je starost o samozavlažovací nádoby. Takovéto nádoby se pouze jednou za pár dní doplní do plna dle potřeby a kapacity dané nádoby a máte vystaráno. Dokonce existují s tak velkými zásobníky, že týdenní dovolenou by zvládly bez jakékoliv péče, ale ne každý takové pěstební z různých důvodu má, takže co s tím?
My jsme objevili takové speciální, poměrně i vzhledné nádobky, které lze naplnit vodou a zabořit do truhlíku anebo květináče ke kořenovému systému, rostlina si tak bude moci odčerpávat zálivku dle potřeby a vznikne z toho taková dočasná samozavlažovací nádoba. Samozřejmě, jde si podobnou vychytávku pořídit i svépomocí, s pomocí kapátka a plastové nadoby. Pozor si dejte na správné upevnění, aby se Vám láhev nepřevrhla a místo vyprahlé rostliny nezavlažila venkovní dlažbu.
Hnojení
Posledním z našich tipů je přihnojení, ne že bychom nehnojili pravidelně, ale obzvlášť před naší dočasnou absencí rostliny dopředu pohnojíme v zálivce a nebo pevným tyčinkovým hnojivem, které se bude postupně rozpouštět a vstřebávat, což nevyžaduje Vaši další asistenci a je to ideální před dlouhou dovolenou. Pohnojené rostliny budou silnější a nějaké ty výkyvy v zálivce s nima jen tak nezamávají.
Snad Vám naše rady zaručí, že si užijete krásnou, poklidnou a prosluněnou dovolenou s vědomím, že i po návratu Váš balkón nebude skladiště.
Žádné komentáře:
Okomentovat