Máme tady začátek dubna, předpěstování a první výsadby jsou tady, krásné, slunné a teplé počasí vytahují nejen klíčky na našich okenních parapetech, ale hlavně lákají nás, abychom vyšli na naše balkóny a začali si užívat prvních skutečně teplých slunečních paprsků.
Pokud stále ještě váháte a zatím jste nezačali s výsevem, máte právě nyní na začátku dubna jednu z posledních šancí vysadit své vysněné rostlinky. Jak na to už jsme Vám prozradili již dříve, ale prozatím jsme se nevěnovali důkladněji pěstebním nádobám, jejichž absence Vás možná ještě zdržuje od výsevu.
Na trhu je skutečně široký výběr skleníčků, nádob, kelímků až člověk neví co si vybrat. My se musíme přiznat, že jsme se řídili, především designem, jelikož předpěstováváme na parapetu v obývacím pokoji a nechtěli jsme se koukat na nevzhledné, ačkoli praktické nádoby. Jak, ale předpokládáme, pro většinu z Vás může být hlavní kritérium odlišné.
Nejpraktičtější jsou již zmiňované skleníčky, které pomůžou udržet stálou vlhkost a dají Vám možnost si odpočinout od každodenního zalévání. Ideální pro ty z Vás, kterým se někdy podaří zapomenout nebo častěji cestujete. Vybírat lze z verzí z tvrdšího plastu, které vydrží několik sezón nebo z jednorázových, ale zato lacinějších. Dle rostlinek, které hodláte pěstovat je taky vhodné se zamyslet, zda dáte přednost jedné misce nebo zvolíte nádobu rozdělenou na jednotlivé sekce, která usnadní rozdělování vzrostlých sazeniček při pikýrování. Možné taky je do skleníčků umístit na místo jedné nádoby kelímky, a to jak plastové tak rašelinové, které následně můžete zasadit přímo do půdy. Jsou proto ideální například pro rajčata, která mají citlivé kořínky a takto nedojde k jejich poškození při přesazování.
Pakliže nemáte cestu do obchodu, nechcete do pěstebních nádob investovat nebo toužíte být maličko kreativnější, lze si poradit také jinak. Můžeme využít takzvaně "co dům dá". Již několikrát zmiňované kelímky od jogurtu jsou asi nejklasičtější a nejrozšířenější provizorní pěstební nádobou, ale zajímavé je také například použití prázdných konzerv, případně i rozřízlých plastových lahví. Jediné, co obecně musíme je důkladně zvolené nádoby omýt a opatřit dno odtokovým otvorem, což může být u konzerv malinko oříšek, pokud nemáte k dispozici ruční vrták nebo vrtačku.
Velice zajímavé je také použití plat od vajíček, které stejně jako koupené rašelinové květináčky fungují pokud chceme rostlinky sadit přímo v nádobách. Lze si na ně také snadno vyrobit provizorní skleníček za pomocí špejlí a kuchyňské fólie, což můžeme doporučit obzvlášť v prvních dvou týdnech růstu.
A jak přesně na to?
Přichystejte si prázdné plato od vajíček, které zbavíte nálepek, cca 6 - 8 špejlí a kuchyňskou fólii. Ideální je pokud máte po ruce také kousek korku, například ze včerejšího vína, nebo modelínu uloupenou z dětského pokoje. Naplňte karton zeminou a zasejte semínka, následně zasuňte špejle do každého rohu a taky do středových žeber, které by měly být o něco delší, což zaručí odtok kondenzované vody do rohů. Jednotlivé horní okraje špejle můžete zaoblit korkem, či plastelínou a na vzniklou konstrukci pak už jen napnete fólii.
Takže vypleňte lednice a hurááá do toho, ať v létě každý vidí, že Váš balkón není skladiště!
Žádné komentáře:
Okomentovat