sobota 25. března 2017

Bylinky, které by jste si měli vypěstovat

Vždy přemýšlíme co všechno by jsme chtěli danou sezónu vypěstovat, chtěli by jsme nějakou zeleninu, nějaké okrasné rostliny a hlavně vždycky chceme bylinky. Letos jsme se rozhodli jich mít opravdu hodně a máme tu pro Vás několik druhů, které by jste si určitě měli vypěstovat taky.


Následující druhy jsou všeobecně známé a byl by hřích je nemít na vlastní balkonové zahrádce. Bylinky jsou skvělými rostlinami pro naše balkóny a ještě lepšími společníky při vaření v našich kuchyních. Jsou zásobárnami vitamínů, vůně a zeleně od jara do podzimu, když si vzpomeneme jak bazalka anebo máta dokáží provonět náš balkón, dochutit salát Caprese anebo v případě máty doladit Mojito, proč se o to ochuzovat, pojďme si tedy říct něco málo o ideálních bylinkách pro náš balkón.


Středomořské bylinky jako např. tymián, rozmarýn, šalvěj a levandule jsou velmi nenáročné pro pěstování a ideální pro horké léto, zejména pokud na ně hojně dopadají letní sluneční paprsky. Vodu a živiny nepotřebují ve velkých dávkách, zaléváme když je půda vyschlá do hloubky cca 1-2 cm - jednoduše vyzkoušejte prsty. Zejména pro tyto druhy doporučujeme substrát pro bylinky (klasický substrát je pro ně až moc výživný) včetně písčitého podkladu, abychom zabránili přemokření.


Výrazně žíznivější než předešlé druhy jsou bylinky jako pažitka, kopr, bazalka a libeček, zejména pokud budete dbát na stabilní vlhkost u bazalky, budete nadšeni jak Vám rostlinka doslova poroste před očima, dokonce i v polostínu. Zato meduňka, petrželka a máta se na Vás nebudou zlobit ani za umístění ve stínu. Celkově pro bylinky se šťavnatými a výrazně zelenými listy platí, že nepohrdnou půdou bohatou na živiny jako humus nebo speciální substrát. Na závěr, pokud budete chtít bylinky čas od času přihnojit, berte v úvahu, že bylinky jsou jídlo, které budete jednou jíst, takže opatrně s chemickými hnojivy, nejlepší jsou biohnojiva anebo domácí tzv. žížalí čaj.


Bylinky, které by jste si měli vypěstovat...

Rozmarýn - má rád slunečné umístění, velmi propustnou a na živiny slabší půdu. Výsadba je ideální od března do června.

Tymián - slunná poloha bude prospěšnější, chudší půda na živiny je pro něj ideální a s výsadbou můžete začít od dubna a pokračovat až do června.

Bazalka - takový bylinkový evergreen, existuje obrovská škála druhů, klasická bazalka, kterou všichni dobře známe z obchodů má ráda slunné stanoviště, stabilní vlhkou půdu a výsadba je možná od května až do června.

Petržel - než petržel vyklíčí, tak to může trvat až čtyři týdny, takže pokud budete už nervozní, neházejte flintu do žita, první lístky se objeví.  Umisťujme spíše do polostínu, stínu a udržujeme vlhkou na živiny bohatou půdu.

My jsme se rozhodli dále pro kopr, libeček, oregano a mátu.

Samozřejmě, že větší radost Vám udělá vypěstování si bylinek ze semínek, ale již teď je možné v zahradnictvích a hobby marketech koupit vzrostlejší rostlinky, které stačí pouze přesadit, je to jen na Vás.

Letos naše balkóny nebudou žádná skladiště, ale velké mini zahrádky.

Žádné komentáře:

Okomentovat