neděle 8. října 2017

Náš vermikompostér aneb jak se mu (ne)daří

Venku se citelně ochladilo, přivítali jsme podzim a řekněme si na rovinu, balkonová sezóna je bohužel u konce. Samozřejmě, že nás čeká ještě několik aktivit, které je potřeba udělat, abychom byli připraveni na zimu a další sezónu, ale nebudeme předbíhat. Intenzita článků je o něco menší, protože moc se toho již vysadit nedá, spíš vše už odkvétá a připravuje se na příchozí mrazíky a deštivé, chladné počasí. Babí léto asi bylo, ale my jsme jej moc nezaznamenali, nicméně doufáme, že většina z Vás si jej patřičně užila.



Jelikož jedním z nejpopulárnějších témat na našem blogu bylo co je to vermikompostér a jak jej založit, tak jsme se rozhodli se s Vámi upřímně podělit jak se mu u nás daří. Vermikompostér jsme si pořídili s velkým nadšením před několika měsíci a vše jsme popsali v tomto článku. Ačkoli jsme vše dělali přesně podle instrukcí, již zprvu jsme si všimli, že kalifornských žížal nám nebylo dodáno tolik kolik prodejce avizoval, takže jsme snížili přísun potravy, aby ji menší počet žížal byl schopný zpracovat jak jsme očekávali.

Nižší počet žížal (ideální je mít pro založení mezi 200-300) zpomalil celý proces kompostování. S tím jsme se smířili, upravili přísun potravy a dále dodržovali instrukce. Po pár měsících jsme viděli více a více žížal (jejich výhodou je velmi rychlé se množení) a kvalitní kompost, ale žížalí čaj (cenné přírodní hnojivo) nikdy, což nám velkou radost nedělalo. 

Přišlo léto a s ním i tropické teploty, náš vermikompostér je umístěný na terase, kde je poměrně velký přísun slunečních paprsků po většinu roku. Ačkoli jsme se kompost snažili zastínit stále se velmi rychle vysušoval a vyžadoval pořádnou dávku závlahy. K naší smůle jsme odjeli na dovolenou a během necelých dvou týdnu se vermikompostér vysušil natolik, že se to odrazilo na úhynu žížal a tak jsme v půlce léta byli skoro jako na začátku. 

TIP: Umístěte vermikompostér na stinné místo, obzvlášť v letních měsících Vám žížaly poděkují.

Upřímně řečeno po této "katastrofě" náš elán trochu opadl, ale rozhodli jsme se to zkusit znovu. Pár žížal nám zbylo a jak již bylo zmíněno dříve, jejich nedocenitelnou výhodou je rychlé množení se. Po několika týdnech jsme začínali vidět nové malé žížalí přírůstky, což nám dodalo uspokojivý pocit a upevnilo naše odhodlání pokračovat. Vermikompostér jsme přesunuli do stinného místa a zintenzivnili závlahu, ta je nesmírně důležitá, takže jsme to brali zodpovědně.

TIP: Nezapomínejte na vlhkost kompostu, jelikož stále musí být dostatečně vlhký - ideální je, když při zmáčknutí hrsti kompostu v dlani Vám mezi prsty proteče několik kapek vody.

Před pár týdny jsme dokonce použili cca 200ml prvního žížalího čaje, což je známka, že vermikompostér je dobře založený a správně funguje. Žížaly jsou už velké, stále se množí, ale pořád jich není ideální množství, takže to chce ještě trochu trpělivosti.


Závěrem, vermikompostér není úplně jednoduchá věc, která nevyžaduje pravidelnou péči, ba naopak. Základem je ideální množství žížal a Vaše trpělivost. Teď už je to na dobré cestě a už se těšíme jak použijeme domácí kompost při výsadbě rostlin na jaře, aby náš balkón dostál heslu, že není skladiště.

Žádné komentáře:

Okomentovat