úterý 23. května 2017

Neobvyklé druhy bylinek aneb když už klasika nestačí

Mimo základní druhy bylinek, které jsou poměrně nenáročné na pěstování a jsou ideální pro nás nádobové zahradníky, jako petržel, bazalka, rozmarýn nebo máta existuje celá řada dalších bylinek, které pro Vás nemusí být tolik známe. Obzvlášť pokud jste dítě z paneláku a čerstvé bylinky znáte pouze z obchoďáků. Rozhodli jsme se proto napsat tento článek, kde najdete inspiraci zabrouzdat v neznámých vodách a rozšířit svou zahrádku o něco neobvyklého. 


Základní rady pro pěstování bylinek obecně, jsme Vám již nastínili v článku o bylinkách. Nyní se zaměříme na výběr. Ve specializovaných prodejnách a zahradnictvích je k dostání skutečně bezpočet druhů bylinek, na které nenarazíte na každém balkóně. Před nákupem je důležité se nebát experimentovat a neomezovat se jen na bylinky, které denně používáte na vaření. Všichni víme, že petrželka je výborná do šťouchaných brambor a pažitka se hodí k posypání omeletky, ale ačkoli z některých bylinek neuvaříme, pojďme se nadchnout pro taje bylinářství a v dnešní hektické době se večer zklidnit bylinným čajem z vlastní zahrádky.


Meduňka 

Poměrně vysoká 70-150 cm vysoká rychle rostoucí bylina, v květináčku samozřejmě doroste nižší, vždy dle prostoru jaký ji dáte. Má silně aromatické listy vonící po citrónu, podle kterých ji zaručeně rozeznáte od máty, které je vzhledově podobná. Velice snadno se z ní může stát klenot Vašeho balkónu a to nejenom proto, že krásně roste, vypadá a voní, ale hlavně díky čajům a limonádám, které z ní můžete připravovat. A co navíc tyto nápoje jsou uklidňující, posilují nervový systém a mohou pomoci i například i při migréně.

Šalvěj 

Očividnou předností této bylinky je její vzhled. Samozřejmě ideální pro následné použití je si pořídit šalvěj lékařskou, ale již tady můžeme vybírat s široké šály barevností, velikostí listů a podobně. Nemusí Vám, ale dělat pouze ozdobu. Čaj ze šalvěje Vás podpoří v boji s nachlazením, ale při pravidelném dávkování například i s nadměrným pocením. K bujnému růstu přispívá suché, chráněné a velmi slunné stanoviště.

Stévie

U nás stále více rozšířená jihoamerická rostlina, jejíž sladké lístky nám můžou alespoň částečně nahradit cukr v domácnosti. Výborná je například do bylinných čajů či limonád. Za pořízení stojí také udivené pohledy návštěv, které se Vás budou se zájmem vyptávat: "Co toto je za kytku?" Bude se jí dařit na slunném před větrem chráněném stanovišti v substrátu s příměsí rašeliny.

Citronová tráva

Na rozdíl od výše jmenovaných lze tuto rostlinku zužitkovat také do vaření. Má výraznou citrónovou chuť, ale na rozdíl od citrónu Vám pokrmy neokyselí. Velice dobře snáší pěstování v nádobách, ale jelikož jde o rostlinu pocházející z tropických oblastí Asie, je pro její pěstování ideální jižní slunná strana. Nejenom, že se bez této bylinky neobejde téměř žádný recept asijské kuchyně, ale čaj z citrónové trávy Vám uklidní i podrážděné nervy.

Saturejka 

Dle našeho názoru velmi pěkná bylinka s drobnými fialovo-růžovými květy. Využitelná nejen do čajů, které jsou přínosné na trávení, ale také jako koření. Ideální je její použití při přípravě masa, ryb či luštěnin, také v této formě nejenom, že příjemně chutná, ale navíc zlepšuje stravitelnost z ní připravených pokrmů. Jakožto středomořská bylina ocení slunné stanoviště a pravidelnou zálivku. Dobrou zprávou pro pěstitele je, že nebývá často napadána škůdci.


My jsme se naprosto nadchli výběrem v našem oblíbeném zahradnictví během bylinkového víkendu, kdy byl rozšířen sortiment bylinek a nejenom, že byly k dostání téměř všechny bylinky na, které si vzpomenete, ale také jejich neobvyklé vyšlechtěné odrůdy a upřímně, kdo by odolal bazalce přímo na pesto, mátě určené do Mojita nebo jedlým květům.


Zkontrolujte nabídku zahradnictví ve Vašem okolí a vyražte na výzvědy. Věřte, že po prvním loku vlastního bylinkového nápoje, oceníte, že Váš balkón není skladiště.

Žádné komentáře:

Okomentovat