Jak už jste si všimli jsem opravdoví nadšenci pro zahradničení, ale i pro vaření z čerstvých plodin, nejlépe, které si vypěstujeme sami, ale říkali jsme si, co s bioodpadem, který u toho vzniká? Taky se nám zamlouvala myšlenka mít vlastní kvalitní humus a bio hnojivo pro naše pěstební experimenty. Takže jsme hledali a hledali, až jsme narazili na tzv. vermikompostér. Co je to vermikompostér a jak jej založit si povíme právě dnes.
Předtím, než jsme se rozhodli pro založení vermikompostéru jsem přečetli snad veškeré možné články, doporučení a shlédli dostupná videa, není jich zas tolik, bohužel, ale ve většině se dočtete, že vermikompostér je vhodný jak do interiéru, tak do exteriéru, obzvlášť ten, který jsme si pořídili my - Vermikompostér Urbanlive od společnosti Plastia. Designově velmi povedený kus, který se nám opravdu líbí.
Víme, že ne každý má stejná kritéria a preference pro vzhled, takže vermikompostér si můžete i vyrobit z prázdných kbelíků od barev, anebo si pořídit mnohem levnější variantu vyskytující se v hobby marketech anebo na internetu, je to jen na Vás, ale zpátky k umístění. My jsme vermikompostéru prvně udělali místo v interiéru, což by dle všech doporučení a návodu výrobce mělo být možné. Bohužel ale, pokud nemáte rádi domácnost plnou malých mušek a menšího hmyzu, určitě nedoporučujeme ho mít doma. My jsme to vydrželi týden a pak jsme jej přemístili na terasu a musíme říct, že se nám hodně ulevilo. Určitě si proto dobře rozmyslete, kam jej budete chtít a moci umístit, hlavně v zimě, jelikož kalifornské žížaly by naši zimu venku nepřežily. Ideální je pro ně teplota od 5 do 25 stupňů.
Nicméně, co nás velmi mile překvapilo je, že vermikompostér nijak nezapáchá, když se žížaly nepřekrmují a dodržují se veškeré zásady vermikompostování, tak doopravdy nijak nezapáchá a je cítit pouze jako vlhký substrát.
Takže jak založit vermikompostér a co k tomu budete potřebovat
Jako kompostovací nádobu, jak jsme již zmínili, jsme si zvolili Vermikompostér Urbanlive, a to zejména z estetického hlediska. Nicméně musíme říct, že jsme za cenu očekávali kvalitnější zpracování, jednotlivá parta na sebe ne úplně přiléhají a celkově výrobek nesplnil naše očekávání cena/kvalita, ale vypadá hezky a nijak nenarušuje vzhled našeho balkónu, což je velké pozitivum.
Náš vermikompostér se skládá ze tří hlavních částí, spodní část je největší, je v ní umístěna textilní blána, přes kterou je filtrován tzv. žížalí čaj. Žížalí čaj? Jedná se o velmi cenné bio hnojivo, které lze zředit v poměru 1:1 s vodou a lze použít na všechny rostliny, zejména na bylinky, rajčata atd. Může být přidáno do zálivky anebo rozprášeno rozprašovačem na listy. Jelikož jde o stoprocentně přírodní hnojivo, které navíc pomáhá rostlinám zvládat například výkyvy v zálivce, byl pro nás právě žížalí čaj, jeden z hlavních důvodů pro založení vermikompostéru. Spodní část má menší výpustní ventil na dně, což velmi ulehčuje odebrání žížalího čaje, zkrátka si ho načepujete.
Další část kompostéru (první patro) je nádoba, kde vzniká přímo kompost a kde žijí žížaly. V balení je Vermikompostér Urbanlive dodáván také s druhým patrem, což je ocenitelné ve chvíli, kdy první patro je plné a je třeba žížaly přestěhovat a nechat je pracovat na novém kompostu.
Prakticky, založení vermikompostéru probíhá v prvním patře, zde se dno pokryje vrstvou navlhčeného nebarveného papíru či kartónu, aby malé žížaly nepropadávaly na textilní blánu. My jsem použili plata od vajec, která jsme natrhali na malé kousky. Na to pak přijde tzv. násada žížal. Jedná se o kompostový základ obsahující cca 200 malých žížal, které se dále rozmnožují. My jsme si záměrně objednali vermikompostér i s násadou, ale například přes tuto webovou stránku se lze napřímo domluvit s chovateli anebo nadšenci, co již vermikompostér mají a od nich násadu získat, stejně jako další doporučení.
Jakmile je násada na místě, citlivě ji rozprostřeme po celé ploše a zasypeme vrstvou bioodpadu, který by měly žížaly zpracovat. Přímo výrobce doporučuje 2-3 cm vrstvu bioodpadu. Raději jim nasypte zprvu mnohem méně, jelikož bioodpad může začít hnít a je třeba jej odstranit. Nakonec je třeba rozprašovačem vytvořit vlhké klima, pozor né úplně mokrou půdu. Dostatečná vlhkost je naprosto klíčová, jelikož pouze vlhká žížala se může pohybovat půdou a dýchat. Když se Vám podaří půdu přemokřit, přidejte papír, který nadbytečnou vlhkost odsaje jako houba. Pokud si nejste jistí zda máte v kompostéru dostatečnou vlhkost, můžete provést test na hrsti kompostu, který lehce sevřete v dlani. Mělo by vytéct několik kapek vody, pak je vlhkost ideální.
Další částí vermikompostéru je víko, které uzavírá část se žížalami, aby měly tmu, žížaly nesnáší světlo.
Založení vermikompostéru a první výsledky uvidíte cca za 3 měsíce, jelikož právě po této době by měly být žížaly zabydleny a Vy by jste již měli mít svou první várku žížalího čaje, cca po 6 měsících pak můžeme odebírat první hotový kompost. Proto nezoufejte, když hned po prvním týdnu žížaly nesežerou vše co jste jim nasypali ke zpracování a vy nebudete mít žádné hnojivo.
Pro udržování vermikompostéru nezapomeňte žížaly krmit, zavlažovat (je-li to nutné) a jednou za dva dny prohrábněte, aby se obsah promíchal.
Ptáte se, můžou žížaly utéct? Je to možné, avšak je to alarm pro majitele vermikompostéru, že něco není v pořádku, pokud je půda ideálně vlhká a žížaly mají dost potravy, nemají důvod utíkat. Takže to neberte na lehkou váhu.
Plusy a mínusy
+ Design
+ Skvělá věc pro každého nadšence
+ Žížalí čaj a vlastní kompost
+ Žížaly vydrží bez přísunu čerstvé potravy až 14 dní, takže ideální domácí mazlíček pro, kterého nemusíte řešit hlídání během dovolené :)
- Cena
- Nekvalitní zpracovaní
- Nemůže být v interiéru (dle našich zkušeností a nároků)
PS. Je to zajímavá výuková činnost pro děti, něco dobrého pro přírodu a jiné zužitkování bioodpadu, když nemáte klasickou velkou zahradu.
Žádné komentáře:
Okomentovat