neděle 22. dubna 2018

Hnojiva aneb nezbytné jarní příkrmy

Letošní příchod jaro-léta bychom nazvali doslova "rychlou akcí". Sami se nestačíme divit, jaká se nám během několika málo dnů na terásce rozjela divočina. Vysoké teploty a sílící sluneční paprsky probudily rostlinky a ty nyní velice svižně obrůstají a kvetou. Aby tohle tempo mohly zvládnout, potřebují pomoci od milujících majitelů. Takže jak na to?


V přírodě je vše jednodušší. Rostlinný odpad na podzim nikdo neodklízí a přes podzim a zimu jej neúnavné žížaly přemění v bohatou dávku živin na další sezónu. Na zahradách a terasách nastupuje člověk, aby své rostliny dostatečně nakrmil. Je přeci pochopitelné, že šťavnatou úrodu rybízu nebo rajčat nemůžeme očekávat jen ze vzduchu, vody, úsměvu a lásky. Obzvláště důležité jsou vitamíny právě na počátku sezóny a v době kvetení, kdy se rozhoduje o budoucí chuti a množství v létě sklízených plodů.

Existuje několik variant, jak rostlinky přihnojovat. Můžeme volit jednak mezi organickými hnojivy, založenými především na přírodních složkách a hnojivy minerálními. Hlavními zástupci organických hnojiv jsou kompost a v našich článcích velice profamovaný žížalí čaj, na jejichž obstarání stačí jen organické zbytky a i v přírodě tak důležité žížaly. Nicméně pokud máte rostlinek větší množství a vermikompostování se Vám ne vždy daří, stejně jako to máme my je někdy nezbytné si pomoci i nějakými těmi kupovanými produkty.

Pokud se vydáte do zahradnictví nebo hobby marketu pro nějakou tu vitamínovou bombu, můžete si již vybírat mezi kapalnými a tuhými hnojivy. Tuhá, dlouhodobá hnojiva mají nespornou výhodu v tom, že máte pohodlně na dlouho vystaráno. Granulovaná hnojiva přidáváme na začátku sezóny do substrátu, kde se postupně uvolňují a my máme v průměru na dobrých 10 týdnů o rostliny živinově postaráno. Variantou jsou také tyčinkové hnojiva, které my osobně využíváme před odjezdem na delší dovolenou, kdy jednoduše předáte Vašemu náhradníkovi zajištěnou zahrádku vyžadující pouze pravidelnou zálivku.


Nevýhodou tuhých hnojiv je, že se do půdy živiny uvolňují podle teploty a vlhkosti půdy. Může se proto snadno stát, že pokud nastoupí vedra a zaléváme vydatněji, hnojivo se rozpustí dříve než je deklarováno na obalu a rostliny pak zbytečně nějaký ten týden hladoví.

My osobně dáváme přednosti kapalným hnojivům, které se používá ve formě zálivky. Velice dobré zkušenosti máme s Vitality Komlexem, jehož základem by měl být právě žížalí čaj, navíc obohacený o urychlovač hnojení. Tento univerzální přípravek je vhodný na všechny druhy rostlin a dokáže je neuvěřitelně rychle nakopnout.


Samozřejmě, stejně jako každý člověk má jiné potřeby také rostliny si rády pochutnávají podle vlastní chuti. Seženeme proto spousty specializovaných hnojiv. Nicméně, pokud nejste tak zapálení zahradníci nebo si nechcete zahltit byt nespočtem různých hnojiv není třeba panikařit. Většina balkónových rostlin, včetně zeleniny a okrasných dřevin se spokojí s univerzálním hnojivem pro balkónové rostliny. Speciální pomocníky je třeba si pořídit jen na kyselomilné rostliny jako jsou borůvky nebo hortenzie.


A rada na závěr. Pozor na pravidlo více je lépe. U hnojení je třeba dodržovat předepsaný poměr a časový rozestup, ve vegetačním období přihnojujeme cca 1x týdně až 1x za 14 dní. Tkáně přehnojených rostlinek houbovatí a jsou pak snadným cílem pro škůdce.

Takže hnojení zdar a až se Vám to pořádně zazelená, nebudete pochybovat, že balkón není skladiště.

1 komentář:

  1. Bez hnojiva to opravdu nejde. Já pěstuju spoustu květin na balkóně a nebýt hnojiva, tak mi tak krásně nevykvetou. Asi by rostly i tak, ale kvetly by málo, takže je pravidelně "krmím" :-) . Máme sice malý balkón, ale i tak tam mám květin víc než dost :-D . Máme konečně nové parapety z Pramos, na které se mi vejdou truhlíky s květinami a další věším na zábradlí. Zbytek květináčů mám jen tak na zemi, ale projít se tam ještě dá :-D .

    OdpovědětVymazat